Geoblog.pl    drumbun    Podróże    Mołdawia 10/2008    Balti

Balti

Mołdawia
Mołdawia, Bălţi

Balti (Bielce) są nazywane stolicą północnej Mołdawii.

Zjedliśmy obiad w pizzerii koło muzeum historycznego (na zewnątrz ciekawa wystawa zdjec miasta z lat 1930-1990, ale najwięcej z lat 60-70tych).

Centrum Balti stanowi "płoszcza" - ogromny plac, który może nawet ma jakąś nazwę, ale nikt jej nie używa. Tu zlokalizowane są sklepy, teatr, a także chyba waldze miasta (w budynku z główkami Marksa, Engelsa i Lenina).

Nas interesowała księgarnia (ja wciąż nie porzuciłam myśli o mapie i albumie), oraz sklep z alkoholami, gdzie chcieliśmy nabyć produkowany w Balti slynny koniak "Biełyj Aist". Zapytaliśmy napotkane po drodze staruszki o wspomniane miejsca. Babcie pokazały księgarnie, a na pytanie o monopolowy zdziwiły się: - a co tam chcecie? - Koniak. Na to zakrzyknęły z oburzeniem: - A po co wam to?!

Koniak jednak został zakupiony. Wybraliśmy w średniej cenie - 100-150 lei, a były i takie po 28. I takie po 3000.

Ja kupiłam także u przydrożnego sprzedawcy gliniany dzbanek za 50 lei.

Jeśli zaś chodzi o księgarnię, to mapy nie było, albumy były po 300 i 800 lei (pani, która je sprzedawała chyba tyle miesięcznie nie zarabia), ale zostały zakupione następujące
pozycje:
- książeczka po rosyjsku z krótkimi opowiadaniami ilustrującymi popularne przysłowia;
- książeczka "alfabet rumuński dla dzieci rosyjskojęzycznych" (5 lei!)
- ćwiczenia do matematyki dla klasy 3 (dziecko się uparło, rozwiązywało po drodze).

Co ciekawe, książki te (oprócz ćwiczeń) przypominały stare sowieckie wydania, na papierze z makulatury i z ładnymi, nie-disnejowskimi ilustracjami. rzeczywiście, okazało się, że rok wydania to... 1991! Nic dziwnego, że w Rezinie nie ma ani jednej księgarni, jak im książki tak schodzą.

drumbun
Katarzyna Łoza
zwiedziła 1% świata (2 państwa)
Zasoby: 33 wpisy33 9 komentarzy9 123 zdjęcia123 0 plików multimedialnych0

27.10.2008 - 02.11.2008